علل و درمان نازایی چیست؟

علل و درمان نازایی

علل و درمان نازایی چیست؟

علل و درمان نازایی

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

ناباروری شرایطی است که در آن شما نمی توانید بعد از یک سال تلاش برای بارداری باردار شوید. در زنان ، علت ناباروری می تواند شامل اندومتریوز ، فیبروم رحم و بیماری تیروئید باشد. مردان مبتلا به مشکلات باروری ممکن است تعداد اسپرم کم یا تستوسترون پایینی داشته باشند. با افزایش سن خطر ناباروری افزایش می یابد.

ناباروری چیست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی زن و شوهری را نابارور می دانند اگر سعی کنند در عرض یک سال باردار نشوند. هنگامی که زن بالای 35 سال دارد ، مدت زمان تلاش برای باردار شدن برای تشخیص ناباروری به شش ماه کاهش می یابد. در زنان بالای 40 سال ، ارزیابی فوری ضروری است. ناباروری شامل سقط جنین یا ناتوانی در حمل نوزاد به زایمان نمی شود.

دکتر نگار غلامعلی پور ، متخصص زنان زایمان تکاب که از خدمات تخصصی خانم دکتر  علل و درمان نازایی  ، زایمان طبیعی و سزارین، اعمال زیبایی ترمیمی زنان، لابیاپلاستی ، نازایی و بسیاری از تخصص های دیگر می باشد.

علت ناباروری چیست؟

دلایل ناباروری متفاوت است: از هر 3 زن نابارور 1 نفر با دستگاه تناسلی زنان مشکل دارد.از هر 3 مرد نابارور 1 نفر با دستگاه تناسلی مردان مشکل دارد.از هر 3 زوج 1 نفر مشکلی دارد که هر دوی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد یا مشکلی نامشخص دارد.ناباروری چقدر شایع است؟تخمین زده می شود که از هر 10 زن 15 تا 44 ساله 1 نفر در باردار شدن مشکل دارد.

زنانی که مشکلات بارداری دارند ممکن است نوزاد خود را از دست بدهند: قبل از هفته 20 بارداری (سقط جنین).بعد از هفته بیستم بارداری (مرده زایی).

علل و درمان نازایی

مراحل رشد جنین

انواع ناباروری چیست؟

انواع ناباروری عبارتند از: اولیه: زنی که هرگز باردار نبوده و پس از یک سال استفاده نکردن از روش های جلوگیری از بارداری نمی تواند باردار شود.ثانویه: ناباروری ثانویه زمانی اتفاق می افتد که یک زن پس از داشتن حداقل یک بارداری موفق ، نمی تواند دوباره باردار شود.

پیشنهاد مطالعه:  آیا می توان رژیم غذایی خود را برای بچه دار شدن تغییر داد؟

عوامل خطر ناباروری در همه جنس ها چیست؟

این عوامل خطر ناباروری را در همه جنس ها افزایش می دهد: سن (بالای 35 سال برای زنان یا بالای 40 سال برای مردان).دیابت.اختلالات خوردن ، از جمله بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی.مصرف زیاد الکل.قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند سرب و آفت کش ها.بیش از حد ورزش کردنپرتودرمانی یا سایر درمان های سرطان.بیماریهای مقاربتی (STDs).سیگار کشیدن.فشار.سوء مصرف مواد.مشکلات وزن (چاقی یا کمبود وزن).

عوامل خطر ناباروری زنان چیست؟

این عوامل می توانند در ناباروری زنان موثر باشند: قاعدگی غیر طبیعیمسدود شدن لوله های فالوپ.بیماری سلیاک.بیماری کلیوی.حاملگی خارج رحمی (لوله ای) گذشته.بیماری التهابی لگن.اختلالات غده هیپوفیز ، مانند سندرم کوشینگ.سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، کیست تخمدان و نارسایی اولیه تخمدان.کم خونی داسی شکل.مشکلات رحمی شامل اندومتریوز ، فیبروم رحم و پولیپ رحم.بیماری تیرویید.

عوامل خطر ناباروری مردان چیست؟

این عوامل می توانند باعث ناباروری مردان شوند: بزرگ شدن رگها (واریکوسل) در کیسه بیضه ، کیسه ای که بیضه ها را نگه می دارد.اختلالات ژنتیکی ، مانند فیبروز کیستیک.قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد بیضه ها از لباس تنگ یا استفاده مکرر از وان آب گرم و سونا.آسیب به کیسه بیضه یا بیضه ها.کم بودن تعداد اسپرم یا تستوسترون پایین (هیپوگنادیسم).سوء استفاده از استروئیدهای آنابولیکانزال زودرس یا انزال برگشتی (مایع منی به داخل مثانه باز می گردد).سرطان بیضه و درمان آنبیضه های نزول نکردهتشخیص و آزمایشات.

دکتر نگار غلامعلی پور ، متخصص زنان زایمان تکاب که از خدمات تخصصی خانم دکتر  علل و درمان نازایی ، زایمان طبیعی و سزارین، اعمال زیبایی ترمیمی زنان، لابیاپلاستی ، نازایی و بسیاری از تخصص های دیگر می باشد.

علل و درمان نازایی

درمان نازایی

ناباروری زنان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ممکن است از شما بخواهد علائم تخمک گذاری را ثبت کنید ، مانند دمای پایه بدن و مخاط دهانه رحم. همچنین می توانید از کیت تخمک گذاری خانگی استفاده کنید.

این آزمایشات همچنین می تواند به تشخیص یا رد مشکل باروری زنان کمک کند:

 1. معاینه لگن: ارائه دهنده شما یک معاینه لگنی از جمله تست پاپ اسمیر را برای بررسی مشکلات ساختاری یا علائم بیماری انجام می دهد.
 2. آزمایش خون: آزمایش خون می تواند سطح هورمون ها ، از جمله هورمون های تیروئید را بررسی کند.
 3. سونوگرافی ترانس واژینال: پزشک یک چوب سونوگرافی را در واژن قرار می دهد تا به دنبال مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی باشد.
 4. هیستروسکوپی: ارائه دهنده شما یک لوله نازک و روشن (هیستروسکوپ) را برای بررسی رحم وارد واژن می کند.
 5. سونوهیستروگرام نمکی (SIS): ارائه دهنده شما رحم را با آب نمک (آب نمک استریل شده) پر می کند و سونوگرافی واژینال انجام می دهد. رحم پر ، دیدن داخل رحم را آسان تر می کند.
 6. هیستروسالپنگوگرام (HSG): اشعه ایکس یک رنگ تزریقی را هنگام عبور از لوله های فالوپ ثبت می کند. این آزمایش به دنبال انسداد است.
 7. لاپاراسکوپی: ارائه دهنده شما لاپاراسکوپ (لوله نازک با دوربین) را در یک برش کوچک شکمی قرار می دهد. لاپاراسکوپی لگن زنان به شناسایی مشکلاتی مانند اندومتریوز ، فیبروم رحم و بافت اسکار کمک می کند.

ناباروری مردان چگونه تشخیص داده می شود؟

این آزمایشات می تواند به تشخیص یا رد مشکل باروری مردان کمک کند:

 • تجزیه و تحلیل مایع منی: این آزمایش مشکلات مربوط به اسپرم مانند تعداد کم اسپرم و تحرک ضعیف را بررسی می کند. برخی از مردان برای برداشتن اسپرم از بیضه ها و آزمایش آن نیاز به بیوپسی سوزنی دارند. برای اکثر مردان ، این تنها آزمایشی است که برای درمان ناباروری مورد نیاز است.
 • آزمایش خون: آزمایش خون می تواند سطح تستوسترون ، تیروئید و سایر هورمون ها را بررسی کند. آزمایش خون ژنتیکی به دنبال ناهنجاری های کروموزومی است.
 • سونوگرافی کیسه بیضه: سونوگرافی کیسه بیضه واریکوسل یا سایر مشکلات بیضه را مشخص می کند.

چه زمانی باید برای ناباروری کمک بگیرید؟

زنان زیر 35 سال که باردار نیستند پس از یک سال تلاش باید به پزشک مراجعه کنند. اگر سن شما بیش از 35 سال است ، باید زودتر (پس از شش ماه تلاش) به دنبال کمک باشید. شانس بارداری زنان با افزایش سن کاهش می یابد. یک زن 30 ساله نیمی از یک زن 20 ساله بارور است.

صرف نظر از جنسیت ، در صورت داشتن عامل خطری که بر باروری تأثیر می گذارد ، باید زودتر به دنبال کمک باشید.

دکتر نگار غلامعلی پور ، متخصص زنان زایمان تکاب که از خدمات تخصصی خانم دکتر  علل و درمان نازایی ، زایمان طبیعی و سزارین، اعمال زیبایی ترمیمی زنان، لابیاپلاستی ، نازایی و بسیاری از تخصص های دیگر می باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین برای رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

برای عضویت و یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر نگار غلامعلی پور همین جا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
علل و دلایل ناباروری چه چیزهایی است؟
نوشتهٔ بعدی
ناباروری زنان چگونه درمان می شود؟

صفحه اینستاگرام دکتر نگار غلامعلی پور

اطلاعات تماس:

آذربایجان غربی، تکاب، خیابان انقلاب، روبروی بیمارستان شهدا، کوچه هلال احمر، جنب داروخانه دکتر محمدیان
09143328680 04445530101

آمار بازدید سایت

 • 20
 • 19
 • 1,761
 • 5,088
 • 41,533
 • شهریور ۲۸, ۱۴۰۰

بایگانی تاریخ خورشیدی

فهرست