تعیین وقت زایمان

تعیین وقت زایمان

تعیین وقت زایمان از خدمات دکتر نگار غلامعلی پور جراح و متخص زنان تکاب می باشد.

روش‌های تعیین زمان زایمان

متاسفانه نمی‌توانیم به درستی تشخیص دهیم که سلول اسپرم، دقیقا در چه تاریخی با سلول تخمک ترکیب شده و نطفه را به وجود آورده است. به همین خاطر در روش‌های مختلفی که برای تعیین زمان زایمان وجود دارد، به این شکل عمل می‌شود که نشانه‌ها و شرایط فیزیکی مادر یا جنین با روندی که برای زایمان در نظر داریم مقایسه شده و براساس اینکه مادر و جنین در چه مقطعی قرار دارند، راجع به تاریخ زایمان، حدسیاتی مطرح می‌شود.

با توجه به این مسئله، هرچه یک روش برای تعیین تاریخ زایمان از نشانه‌های بیشتری استفاده کند و یا محدوده کوچکتری برای تاریخ زایمان ارائه دهد، روش دقیق‌تری است. یکی دیگر از ملاک‌ها برای تعیین دقیق بودن یک روش، تعداد پاسخ‌های درستی است که در دفعات مختلف توسط این روش‌ها ایجاد شده است.

1. سونوگرافی از روش‌های تعیین زمان زایمان

در حال حاضر سونوگرافی شکم مادر، دقیق‌ترین راه برای تعیین تاریخ زایمان است. همچنین نتایج نشان می‌دهد که سونوگرافی در سه ماهه نخست بارداری، به نسبت سونوگرافی ماه‌های آینده، تاریخ دقیق‌تری برای زایمان تعیین می‌کند.

در روش سونوگرافی با اندازه گیری دور سر جنین، اندازه ساک بارداری و همچنین طول سر تا باسن جنین، می‌توان تشخیص داد که جنین چه سنی دارد. پس از تعیین سن جنین، می‌توانیم با در نظر گرفتن طول مدت یک بارداری طبیعی (37 تا 42 هفتگی)، زمان تولد نوزاد را محاسبه کنیم.

2. معاینه شکم

بررسی اندازه شکم و رحم مادر، می‌تواند نشان دهنده میزان رشد جنین باشد. به همین خاطر از طریق این روش می‌توانیم محاسبه کنیم که جنین در چه مرحله‌ای قرار گرفته و تا زمان تولد وی چه مدت باقی مانده است. همانطور که احتمالا شما هم متوجه شده‌اید، اندازه شکم به عوامل مختلفی به ویژه جثه جنین مربوط است. به همین خاطر بزرگی یا کوچکی اندازه جنین، می‌تواند باعث خطای پزشک در این زمینه شود.

3. بررسی ارتفاع و طول دهانه رحم

با نزدیک شدن به زمان وضع حمل، طول دهانه رحم به مرور کوچکتر از حد نرمال می‌شود، بر این اساس پزشک با بررسی طول دهانه رحم، می‌تواند زمان تقریبی تولد نوزاد را مشخص کند. همچنین ارتفاع رحم، یعنی فاصله قله رحم تا جناغ سینه، یک راه دیگر برای تشخیص سن بارداری است که در هر معاینه پزشک، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه احتمال خطای انسانی در این روش‌ها وجود دارد و یا ممکن است تغییرات طول دهانه رحم، به میزانی نباشد که بتوان بررسی کرد؛ ممکن است تعیین زمان زایمان با این روش‌ها، ایراداتی داشته باشد.

دکتر نگار غلامعلی پور متخص زنان زایمان و نازایی

جهت کسب اطلاعات تماس و ارتباط با دکتر نگار غلامعلی پور جراح و متخصص زنان به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مراقبت بارداری
نوشتهٔ بعدی
درمان نازک شدن دیواره رحم

صفحه اینستاگرام دکتر نگار غلامعلی پور

اطلاعات تماس:

آذربایجان غربی، تکاب، خیابان انقلاب، روبروی بیمارستان شهدا، کوچه هلال احمر، جنب داروخانه دکتر محمدیان
09143328680 04445530101

آمار بازدید سایت

  • 83
  • 25
  • 1,105
  • 4,128
  • 37,556
  • شهریور ۲۸, ۱۴۰۰

بایگانی تاریخ خورشیدی

فهرست